Menstruacja, znana również jako miesiączka, zazwyczaj występuje raz w miesiącu w okresie lat płodnych, z wyjątkiem okresu ciąży. To proces, w którym błona śluzowa macicy złuszcza się, rozkładając się na krew. Krew ta opuszcza organizm przez pochwę.
Okres zazwyczaj trwa około 3–7 dni to właśnie w tym czasie krwawisz z pochwy. Możesz też doświadczyć innych objawów, na przykład bólu brzucha.
Czym jest menstruacja?
Menstruacja występuje, gdy błona śluzowa macicy złuszcza się, przekształcając się w krew. Krew ta wypływa z ciała przez pochwę. Okresy występują w wyniku cyklu menstruacyjnego. To wzrost i spadek hormonów, takich jak estrogen i progesteron, wpływających na płodność kobiety przez okres około 21–35 dni.
Płodność osiąga szczyt mniej więcej w połowie cyklu wraz z owulacją, która polega na uwolnieniu jajka z jajnika. To powoduje, że błona śluzowa macicy zaczyna się zagęszczać w przygotowaniu do ewentualnej ciąży. Jeśli żadna sperma nie zapładnia jajka, macica usuwa tę błonę, a cykl zaczyna się od nowa.
Kiedy zaczyna się okres?
Pierwszy okres oznacza rozpoczęcie cyklu menstruacyjnego i jest nazywany menarche. Dla większości kobiet występuje między 9 a 15 rokiem życia, a średni wiek wynosi 12,4 roku.
Okres jest jednym z objawów dojrzewania, co oznacza początek drogi do dojrzałości płciowej. Oznacza to również, że istnieje możliwość zajścia w ciążę!
Pamiętaj, że możesz zajść w ciążę już podczas pierwszej owulacji, co oznacza, że jest możliwe zajście w ciążę przed pierwszym okresem!
Cykl menstruacyjny
Lekarze zazwyczaj dzielą cykl menstruacyjny na dwie odrębne fazy.
Faza folikularna:
Pod koniec okresu przysadka mózgowa pobudza produkcję hormonu folitropiny (FSH), co powoduje rozwój komórek jajowych w jajnikach. Następnie hormon luteinizujący stymuluje uwolnienie jajka z jajnika do jajowodu, a błona śluzowa macicy zaczyna się zagęszczać, przygotowując się do potencjalnej ciąży.
Faza lutealna:
Po owulacji rozpoczyna się faza lutealna. Jeśli sperma zapładnia jajko, podróżuje ono do jajowodu i do macicy, gdzie próbuje się osadzić w błonie śluzowej. Jeśli sperma nie zapładnia jajka, to jajko wędruje do macicy, a błona śluzowa zostaje usunięta, rozpadając się na krew.
Okres zazwyczaj trwa około 5 dni, z intensywniejszym krwawieniem podczas pierwszych 2 dni. Objętość utraty krwi zazwyczaj wynosi od 5 do 12 łyżeczek.
Objawy i symptomy
Oprócz krwawienia, zbliżając się do miesiączki możesz doświadczać kolekcji objawów znanych jako zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Mogą to być objawy informujące, że okres jest bliski. Nie przejmuj się tym! Większość z nas się z tym boryka.
PMS może się różnić, i nie wszyscy go doświadczają. Jeśli jednak występuje, to najczęściej są to:
Ból i skurcze
Biegunka
Wzdęcia
Obrzęk piersi, bolesność lub tkliwość
Ból głowy
Zmęczenie
Zmiany nastroju
Chęć jedzenia
Ból w dolnej części pleców
Warto zauważyć, że ekstremalny ból podczas okresu nie jest normalny i może świadczyć o istniejącym problemie zdrowotnym. Podobnie, silne zmiany nastroju lub depresja, które występują tylko przed okresem, również nie są typowe dla PMS. W takim przypadku nie wstydź się i porozmawiaj o tym ze swoją ginekolożką.
W kolejnych artykułach odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytanie związane z pierwszą miesiączką, a także zrobimy małe porównanie artykułów menstruacyjnych.
Widzimy się za tydzień!
Comments